Olvasni/hallgatni/néznivalók

Ezen az oldalon idézeteket, könyvrészleteket, dalszövegeket gyűjtöttem össze, amelyek "inkább többé, mint kevésbé" kapcsolódnak a meditációhoz.

Olvasnivalók

Ez a két elbeszélés a Galaktika folyóirat régi számaiból való. Ezek elvileg sci-fik, de emellett számomra nagyon emberi mondanivalójuk is van. Talán, hogy mindig van megoldás, csak az egy másik dimenzióban létezik, amelyet észre kell vennünk.

Bob Shaw: Régmúlt napok fénye - letöltés (megjelent a Galaktika 7. számában 1974-ben)

Karl Johan Holzhausen: A héjának fiókái nincsenek - letöltés (megjelent a Galaktika 28. számában 1977-ben)


Áldás John O'Donohue: Anam Cara c. könyvéből - letöltés


Sokszor fáradtnak, erőtlennek érzem magam. Úgy érzem, minden erőfeszítésem ellenére sem jutok előre a céljaimban.

Ilyenkor eszembe jut egy germán monda Thór istenről. Ő ugyan megmosolyogtatóan büszke volt magára és társaira, és végül kudarcot vallottak. De van egy másik nézőpont, egy másik mérce is, amellyel mérve már nem is olyan szégyellnivaló a kudarcuk. Ahogyan talán az enyém sem.

Thór isten - letöltés


A J. R. R. Tolkien által megálmodott világ egy-egy szereplője sokszor hasonlít valamelyik pszichológiai archetípusra. Ezért is érint meg olyan sokakat és olyan mélyen A Gyűrűk Ura trilógia. Tolkien másik kötete a Szilmarilok, amelynek történetei A Gyűrűk Ura korát megelőzik. Ennek egyik első története egy "teremtéstörténet", ami - mint minden más teremtéstörténet - képekben világít meg bizonyos dolgokat. Ami ebben a történetben nekem tetszik, az a gonoszság születése, és főleg annak integrálása "Isten tervébe".

Az Ainuk muzsikája - letöltés


Sok mindent eltervezünk az életben. De aztán a dolgok mégsem úgy alakulnak, ahogy szeretnénk. Különösen az Istennel kapcsolatos terveink nem válnak valóra. De ha nyitott szemmel próbálunk látni, észrevesszük, hogy az a más, amit kaptunk, több, mint amit reméltünk. A Jézus sírjához kenetet vivő asszonyok története a példa erre. Van egy tervük, de Isten terve felülírja azt. Csak az üres sírt találják meg a holttest nélkül - és egy angyalt.

A befelé vezető úton is ezt tapasztaljuk. Valami hasonló élményét írja le Kurt Diemberger osztrák hegymászó. Egy idősebb férfi elviszi őt egy éjjel hegyikristályokat keresni. Kurt - mint minden egészséges fiatalember - a legnagyobb kristályt akarja megtalálni és hazavinni. Aztán a kristálymezőre érve mégis máshogy alakult a kincskeresés. Hogy hogyan?

Kurt Diemberger: Titokzatos nagy csúcsokon (részlet) - letöltés

A hegymászás és a személyiség átalakulása között sok párhuzamot vonhatunk. Számomra a legérdekesebbek azok a - ritka - hegymászók, akik érzik ezt a párhuzamot. Reinhold Messner az egyik legvitatottabb ma élő hegymászó. Egyik könyvéből származnak a linken szereplő gondolatok. Ezekkel a problémákkal szerintem a rendszeres meditálás következtében is szemben találja magát az ember.

Reinhold Messner: Egy hegymászó hitvallása (részlet) - letöltés


Henri Le Saux OSB 1948-ban utazott Indiába. Élete hátralevő 25 évét ott élte le. A linken letölthető életrajza a "Nagy misztikusok" c. könyvben jelent meg. - letöltés

Henri Le Saux alapította Indiában a Shantivanam asramot. A linken letölthető írás az asram jelenlegi vezeetőjének tollából származik. - letöltés


Paul Brunton 1931-ben találkozott először Ramana Maharshival Indiában. 1934-ben jelent meg "A Search in Secret India" (India titkai) c. könyve. Ebben megpróbálja szavakba önteni a találkozásuk alkalmával történteket. Ez a rövid részlet az elutazása előtti utolsó  meditációját és a búcsúzásukat mondja el. - letöltés

Nézni / Hallgatnivalók

A nagy kékség c. film zenéje - youtube-on itt - a szöveg pedig itt

Horváth Zoltán (Zola): Ókeresztény ima

Thomas Keating a Nyitott tudat, nyitott szív c. könyv III. fejezetében leírja, hogy a kereszténység első századainak gyakorlatában hogyan vezetett át a Szentírás olvasása, az un. "lectio divina" az elmélkedésbe és aztán a szemlélődésbe (contemplatio). Ebben az összefüggésben az elmélkedést a szemlélődés előszobájának nevezhetjük.

Amikor a Youth (Ifjúság) c. filmnek a Ceiling gazing c. betétdalát hallgatom, akkor az számomra olyan, mint egy "profán" elmélkedés. Csak az utolsó sorait fordítom le, ami a kontempláció felé vezető utat mutatja:

Boldog vagyok, hogy élek
Hogy ezek az emberek részei az életemnek.

Fekszem az ágyamban a plafont bámulva
A gondolataim pergését nem tudom leállítani
S ez nem jó és nem rossz - egyszerűen ilyennek teremtett Isten
Éjszaka fekszem éberen a plafont bámulva.


A linken szereplő videón Jálics Ferenc SJ csikungozik a dobogókői Manréza udvarán. Jálics Ferenc 2016-tól már nem tart Magyarországon meditációs/szemlélődő lelkigyakorlatokat. Torna itt.


Az alábbi linkeken egy 2005-ben, a BBC által készített "valóságshow" három, kb. 1-1 órás része látható. Egy angol bencés apátságba beköltözik 40 napra öt kiválasztott jelentkező. A sorozatról a szerzetes honlapon is lehet magyarul olvasni. A feliratokat igyekeztünk rendbe szedni. 

A Monostor - 1. rész

A Monostor - 2. rész

A Monostor - 3. rész


Tudomány

Az alábbi hasonlatok csak hasonlatok, metafórák. Nem szó szerint értendők. De mégis, valami hasonlóságot, párhuzamot hordoznak számomra a belső utazás és a tudomány között.

Ebben a videóban 15, különböző hosszúságú madzagon lógó golyót hintáztatnak meg. A golyók mozgásában hol szabályosságot lát a szemünk, hol teljes összevisszaságot. Néha a két állapot másodpercenként változik. Miért fontos számomra ez? Mert sokszor úgy érzem, káosz van a világban, Isten nem törődik velünk stb. Aztán eszembe jut ez a videó. Attól, hogy én nem látok rendet, logikát, összefüggést valahol, még csodálatos szabályosság is lehet ott. Csak a nézőpontomat kell megváltoztatni - mint a meditációban! - videó az ingákról itt

Azt gondoljuk, hogy a csend csak egyszerű csend, a sötét csak egyszerű sötétség. Ha meditálunk, ráközelítünk a csendre - megvizsgáljuk alaposabban. És ahol azt hisszük, semmi sincs, ott lesz valami. Sőt, a csendben, ha türelmesek vagyunk, hihetetlen gazdagság bomlik ki. Olyan ez, mint a Mandelbrot halmaz. Nagyon egyszerű a képlete, és mégis, ahogy belezoomolunk, csodálatos formák jelennek meg. - videó a Mandelbrot halmazról pl. itt

Sokszor elkeseredünk, hogy sohasem lehetünk tökéletesek. Az Isten látására sohasem leszünk méltóak. Aztán eszembe jut a Hubble űrtávcső. Az sem sikerült tökéletesre. Aztán kapott egy "szemüveget". Így sem tökéletes, de messze távolabbra lát, mint bármelyik távcső a földön. Talán még számunkra is van remény... - az angol szöveg nélkül is érthető videó a Hubbbe távcső szemüvegéről itt


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el