A meditációhoz kapcsolódó könyvek

Jálics Ferenc SJ könyve a Magyarországon elterjedt keresztény megitáció alapkönyve. 

Ez a könyv az XX. sz. első felében keletkezett. A "meditáció" szó talán elő sem fordul benne. Mégis megdöbbentő, hogy a csendben mennyire hasonló tapasztalatokra tett szert a szerzője. Az ezekből áradó erő teszi hitelessé a könyvet.

Isten terápiája
Isten terápiája

Igazából csak a könyv 13. fejezetét olvastam el egyelőre. Ez a felyezet viszont rendkívül érdekesen és izgalmasan írja le a meditáció során átélhető "tudatszinteket", a "megvilágosodást" és a "nemkettősséget" (nondualitást).

T. Keating trappista szerzetes ebben a könyvben az ún. "közzéppont felé vezető imá"-t (centering prayer) ismerteti. Ez csak nagyon kicsit különbözik a meditációtól. Nem igazán tudok más ma is élő keresztény szerzőt megnevezni, aki ilyen hitelesen, érezhetően saját tapasztalatból ír gondolatokat is meghaladó imáról.

M. Péter második könyve.

Szummer Csaba könyve szerteágazóan elemzi azt a 60-as, 70-es évekbeli (főként amerikai) környezetet, amelyben a pszichedelikumokkal folytatott tudományos kísérletek elindultak, majd betiltásra kerültek.

Összehasonlítja a pszichoaktív szerek kiváltotta hatásokat a misztikus tapasztalatokkal.

A könyv számomra legérdekesebb része a misztikus tapasztalatok tudományos leírására és értelmezésére tesz kísérlet.

(A többi, itt felsorolt könyvtől eltérően a meditáció mikéntjében nem nyújt segítséget.)

A belső várkastély felfedezése
A belső várkastély felfedezése

Érdekes módon semmilyen párhuzamot, kapcsolatot nem állít fel a keleti módszerek és Szt. Teréz útja között ez a könyv. Mindössze egy ízben említi a jógát. Szt. Teréz egyes kijelentéseiról úgy vélekedik, hogy ma már (a lélektan segítségével) máshogy látjuk azokat.

H. Lassalle jezsuita "első" könyve a zen és a kereszténység közti különbséget teszi érthetővé, és "közös nevezőre" hozza a két vallást.

Henri Le Saux könyve bemutatja kapcsolatát a mesterével, az 1950-es évek dél-indiai ásramát, a hindu vallási életet és gondolkodást. Szándékosan nem értékeli mindezt a kereszténység szempontjából.

Kedvenc mondatom belőle: " Jó, hogy létezel, akkor is, ha nélkülem akarsz létezni."

A könyvecske nem törekszik a zen részletes ismertetésére. Legfőbb érdekessége az, hogy egy ma is élő, katolikus szerzetes szerző hogyan illeszti be és használja a hitének gyakorlásában a zent. Számomra a benne szereplő zen történetek voltak még érdekesek.

Ez a könyv - mint a címe is mutatja - a párkapcsolatról szól, a meditációról alig. De viszont érthetően, és valóban működő módon leírja, hogy hogyan változnak meg a kapcsolataink, ha közelebb kerülünk a bennünk levő maghoz, melyről Jálics Ferenc, és a humanisztikus pszichológia is beszél. Valógában ezen az úton járva lehetséges a párkapcsolat javítása is.

H. Lassalle "második" könyve bemutatja, hogy hogyan segíthet a zen gyakorlása egy keresztény embernek az imádságban.

Henri Le Saux: Prayer
Henri Le Saux: Prayer

A francia származású bencés szerzetes Indiában töltötte életének utolsó 25 évét. Ezalatt a kereszténység és a hinduizmus párbeszéde a személyén belüli folyamatként zajlott, miközben végig megmaradt katolikus vallásúnak. Ennek a párbeszédnek az egyik gyümölcse ez a könyv.


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el